Zdroj: http://www.uberusky.net/infekcni-onemocneni/spalnicky  •  Vydáno: 10.2.2019 20:00  •  Autor: Petra Gelnarová

Spalničky

 

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, kterému se nelze např dodržováním hygienických zásad vyhnout. Virus nemocná osoba vylučuje již 4-5 dnů před výsevem vyrážky a v prostoru místnosti přetrvává ve vzduchu a na površích 2 hodiny po odchodu nemocného.

 

Přenos:od nemocného člověka kapénkami nebo přímým kontaktem s nosmím sekretem ( nepřímo předměty potřísněnými sekretem)

Inkubační doba :   v průměru 10 dní (min 7 – max 21dnů).

 

Klinický obraz:

                 3denní í stádium s horečkou, zánětem spojivek, rýmou a kašlem je následováno 4.-5. den výsevem sytě červené až fialové vyrážky - drobně skvrnitého exantemu. Vyrážka začíná nejprve v záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny. Cca po třech dnech začíná mizet ve stejném pořadí, ve kterém se předtím objevovaal, a kůže se začíná mírně olupovat. Jakmile vyrážka postihne celé tělo, klesá teplota a nastává rekonvalescence. Nakažlivost klesá 4 dny po vzniku vyrážky.

Nejohroženější skupinou v naší proočkované populaci jsou malé dosud neočkované děti, imunokompromitovaní jedinci, neočkovaní dospělí, kteří neprodělali v minulosti spalničky a osoby, které byly očkovány v dávné minulosti (20 a více let).

 

Léčba: ze zákona je povinná hospitalizace na infekčním oddělení

Léčba je pouze symptomatická - klid na lůžku, tekutiny antipyretika

 

Epidemiologická situace v Evropě:

2016 ............  5 273 případů

2017............. 25 863 případů

2018 ............ 82 596 případů

 

Od února 2016 začla probíhat epidemie spalniček v Rumunsku. Celkový počet případů k 17. 3. 2017 činil 3 799 (včetně úmrtí). Během dalších 12 měsíců začaly hlásit epidemický výskyt spalniček i další země Evropy (Irsko, Rakousko, Belgie, Německo, Polsko, Francie, Ukrajina, Itálie, Velká Británie, Španělsko, Švýcarsko).

V kontextu situace v Evropě se dalo očekávat, že se spalničky nevyhnou ani České republice.

 

Komplikace :

 


  • 7-9% nemocných dostane otitidu - zánět středouší
  • až 6% dostane zápal plic, který je zodpovědný za 60% úmrtí na spalničky
  • 8% dostane průjem
  • 1 z 1000 nemocných prodělá zánět mozku (encefalitidu), který často končí trvalým poškozením mozku
  • 1 ze 100 000 prodělá se zpožděním v průměru 7 let devastující fatální onemocnění mozku zvané subakutní sklerozující panencefalitida (SSPE), která nejčastěji postihuje děti, které onemocněly před 2.rokem věku
  • 1-3 osoby z 1000 nemocných zemřou - nejvyšší úmrtnost je u dětí do 5 let a osob se sníženou imunitou

 

Nemoc byla již blízko celosvětové eradikaci, tedy úplnému vymýcení. Jako se to povedlo u pravých neštovic. Bohužel se civilizace vydává jiným směrem a především v důsledku odmítačů očkování je tato nebezpečná nemoc opět na vzestupu u nás i v Evropě.

 

 

 

Jedinou a velmi účinnou ochranou je očkování - očkovací látka PRIORIX. Očkování je bezpečné.Minimální výskyt nežádoucích účinků je naprosto zanedbatelný v porovnání s rizikem infekce.
Tato oblast medicíny je velmi intenzívně studována a sledována a neexistují žádné věrohodné vědecké důkazy o škodlivosti tohoto očkování.