Zdroj: http://www.uberusky.net/hygiena-genitalu-deti/hygiena-genitalu-devcatek  •  Vydáno: 26.12.2014 22:27  •  Autor: Petra Gelnarová

Hygiena genitálu děvčátek

Hygiena genitálu je nezbytnou součástí každodenní péče u každé dívenky již od prvního dne od narození.  V dětství se prostředí v oblasti genitálu mění s věkem v souvislosti s hladinami ženských hormonů. Rozeznáváme tři základní období :

1) novorozenecké období - trvá 6 - 8 týdnů. Genitál děvčátek je pod vlivem hormonů přenesených placentou od matky. Zcela fyziologicky se v tomto období může objevovat  hlenovitý nakysle páchnoucí výtok nebo i slabé krvácení. Výtok nevyžaduje žádnou léčbu.  Mléčné žlázy bývají často vlivem hormonálního působení zduřené.

2) klidové období - probíhá přibližně do  8 let věku. Hladina ženských hormonů je velmi nízká, genitál je bez výtoku. Přítomnost výtoku je vždy nutno považovat za onemocnění - vhodné je gynekologické vyšetření. Původcem onemocnění bývají většinou bakterie pocházející ze stolice. Příčinou mohou být často i roupi.

3) pohlavní dospívání -9 - 15 let  - začíná tvorba vlastních pohlavních hormonů, dochází k rozvoji sekundárních pohlavních znaků a zahájení menzes. V této době se tvoří fyziologický výtok, který je čirý, hlenovitý.

Po všechna tato období by genitál  děvčátek měl být správně ošetřován.  Již od narození se v této oblasti tvoří tzv . " smegma" - tvarohovitá  bílá hmota tvořená olupujícími se epiteliemi a tekutinou ze žlázek poševního vchodu. Smegma je nutno odstraňovat, jinak může dojít k jeho hromadění a kontaminaci bakteriemi ze stolice. To pak může způsobit slepování malých stydkých pysků ( konglutinaci)  nebo dokonce až k jejich srůstům - tzv "synechiím".

Rodičům tedy doporučujeme každodenní šetrnou důkladnou hygienu genitálu dívek :

1) denně omýt smegma a znečištění genitálu močí a stolicí proudem teplé vody. Ideální je omytí konečníku vlažnou vodou po každé stolici.

2) dbát na oddálení protilehlých  malých stydkých pysků od sebe a zabránění vzniku srůstů

3 ) zásadně omývat i otírat genitál vždy směrem od ústí močové trubice směrem ke konečníku - nikdy ne opačně ! Velmi důležité je v tomto směru i poučení malých děvčátek v předškolním věku. Zabráníme tak zanesení bakterií ze stolice do močové trubice a gynekologické oblasti - předejdeme tak zánětům, které jsou velmi časté.

4) nepoužívat žínky. Čistící ubrousky jsou vhodné pouze v případech, kdy není možné omytí vodou ( řešení na cesty) .

5) u předškolních dívek je velmi důležitá hygiena spodního prádla, které je nutno při znečištění stolicí nebo močí během dne opakovaně vyměňovat. Prádlo je ideální ze 100% bavlny.

6) nepoužívat parfemovaná mýdla ani prostředky určené pro intimní hygienu dospělých žen  ( dospělé ženy mají jinou kyselost v oblasti rodidel a tyto prostředky jsou tedy pro děti nevhodné)

7) zdravý genitál není nutné ošetřovat žádnou mastí nebo olejem. Tyto prostředky používáme pouze při projevech opruzení

8) při výtoku z genitálu nidky neprovádět sedací koupele ! Vhodnější jsou oplachy slabým roztokem hypermanganu nebo speciálními přípravky ( Tantum rosa..)

 

Použitá literatura: MUDr.Mgr. Jana Sudková, Hygiena genitálu malých děvčat a její význam při prevenci onemocnění zevních rodidel, VOX pediatriae,4/2014