Strie, strije, pajizévky neboli taky odborným názvem striae distensae - to vše můžeme označit jako stav, kdy ve škáře ( jedna z vrstev kůže) vznikají praskliny podmíněné přetržením neboli rupturou vláken vaziva. Tímto problémem trpí až 85% žen v těhotenství, 70% dospívajících dívek a 40% chlapců. Strie jsou především kosmetickým problémem, mohou však doprovázet i některá onemocnění.
Příčiny vzniku strií
Významnou vlastností kůže je její elasticita a pružnost. Pokud však dojde k extrémnímu napětí kůže například v důsledku nadváhy nebo jiné náhlé změny objemu tkáně ( rychlý růst v adolescenci, těhotenství..), mohou elastická vlákna ve škáře prasknout. Tato vnitřní prasklina se pak zevně projeví jako podélná čára táhnoucí se podkožím v jednom směru nejprve červené barvy doprovázená někdy i svěděním, ztenčením pokožky a jejím zvrásněním.V průběhu několika měsíců pak strie mění barvu nejprve na růžovou a poté na bílou, postupně se mohou i ztrácet. Strie se objevují především v místech zvýšeného napětí kůže - břicho,stehna, prsa, bedra.
Lze strie odstranit?
Strie je v mnoha rysech podobná jizvě. V průběhů několika měsíců se sice z červenorůžové nápadné čáry stává bledší, mnohem méně výrazná, ale šance úplného vymizení je malá ( asi 5%). Nejúčinnější a i nejlevnější je striím předcházet. Tam, kde předpokládáme rychlou změnu objemu tkáně ( těhotné ženy, rychle rostoucí adolescent, náhlý nárůst hmotnosti...) bychom měli měli dbát o zvýšení elasticity kůže a jejímu důkladnému prokrvení. Ideálním prostředkem k tomu je např. SynCare StriaHyal gel.
Tento gel využívá především vlastností kyseliny hyaluronové, která dokáže doplnit matrix poškozeného elastického vlákna a navíc je podpořen i dalšími látkami, které kůži prohřívají, výrazně zvyšují prokrvení a tím i výživu dané oblasti. Jako prevence vzniku strií je vhodná aplikace lx denně, pokud se jedná již o vzniklou strii, aplikujeme denně 2x.