Kategorie: Onemocnění kůže

Čištění pleti s akné

Čištění pleti s akné

Akné není onemocnění plynoucí z nedostatečného čištění pokožky. Naopak – nadměrné čištění může vést k reaktivní zvýšené tvorbě mazu. Zcela se vyhýbáme kosmetice s vysokým obsahem – nad 7% - etanolu a mastným krémům. Důležité je, aby používaná kosmetika neobsahovala komeonní složky. I tak je ale součástí léčení akné samozřejmě i správné čištění mastné pleti.

.

Mastnou pokožku čistěte velmi jemně. Používejte například bavlněnými tampónky, které pleť nedřou. Při nanášení krémů si vždy nejprve umyjte ruce, abyste si do pórů nezanesli nečistoty.

.

Kvalitním čištěním můžeme odstranit bílé i černé komedony. Při vhodném způsobu provedení tak odstraněním rohovinového čepu i sýrovitého obsahu komedonu můžeme poněkud předejít i následné tvorbě zánětlivých lézí akné.  Důležité je vědět, že špatně prováděné čištění pleti může stav akné dokonce dlouhodobě zhoršovat, pak je jistější pouhá aplikace adstringentní pleťové vody určené pro pleť s akné. U mírných forem můžeme použít peeling(scrub).

.

 

U výraznějšího postižení s četnějšími uhry je mechanické čištění pleti vhodné. Alespoň v počátku je lépe čištění pleti absolvovat v odborných kosmetických salonech. Pokud provádíte doma, poradíme Vám, jak na to.

.

  • Pleť vždy na začátku opláchneme vlažnou vodou.
  • Po napaření kůže (obličej nad hrncem s horkou vodou s ručníkem přehozeným přes hlavu, po aplikaci obličejové sauny, nebo jednodušeji přiložením jemné potravinářské folie) se docílí prohřátí pokožky. Dojde ke změknutí rohoviny a zřídnutí mazu.
  • Pokožku pak očistíme za pomoci kvalitního speciálního mýdla pro pleť postiženou akné. Provádíme ho krouživými pohyby, na obličeji štětkou na holení se zkrácenými chlupy, na kůži trupu nepříliš drsným kartáčkem.
  • Čištění pleti doplníme vytlačením větších uhříků, ale nikdy ne prsty, nýbrž do speciálního expresoru (kovová tyčinka s otvůrkem o průměru cca 1,5–2 mm ve vyklenuté lžičkovité koncové části, kterou lze zakoupit ve zdravotnických potřebách nebo lékárnách).Pokud se chystáme komedony vytlačovat, je ideální po čištění pleť připravit ještě i speciální maskou.
  • Manipulace jako mačkání, škrábání apod. jsou zcela nevhodné. Velkým tlakem při mačkání dochází k prasknutí folikulu a jeho obsah – maz, bakterie atd. se dostávají do okolní podkožní tkáně a tam provokují vznik zánětlivých změn akné čili její zhoršení. Jedinou povolenou manipulací je ošetření puchýřků hnisu na vrcholku hnisajících pupínků, kde můžeme opatrně propíchnout sterilní jehlou hnisavou špičku pustulky a tamponem s desinfekčním roztokem hnis šetrně odsát. Hojení pustulek tak můžeme poněkud urychlit.
  • Čištění pleti zakončíme ošetřením adstringentní pleťovou vodou .
  • Zevní léky by měly být použity raději až za několik hodin po čištění pleti.. V období adaptace kůže na intenzivně působící zevní léky jako benzoyle-roxid a retinoidy od čištění pleti aději dočasně asi na 2 týdny ustoupíme.

..

.

 

 

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

WEBDESIGN | kokesovo.cz/levne-webove-stranky-a-seo