Kategorie: Očkování

Nadstandardní očkování

dle věku dítěte

Rotavirové infekce

Nejčastější příčina vážných průjmových onemocnění kojenců a malých dětí, často provázenýcch zvracením a horečkami. Očkování nepovinné, doporučené. Plně hradí rodiče dítěte. Očkování je možné zahájit od 6. týdne u dětí, které nebyly očkované proti TBC ( u těchto dětí až od 9. týdne) Jedná se o očkovací látku podávanou do úst, bez nutnosti aplikace injekce , která se podle zvolené vakcíny aplikuje minimálně ve 2 dávkách v intervalu 1-2 měsíce.

 

Rotaviry patří celosvětově mezi nejčastější původce průjmů a zvracení u dětí mladších 5 let. Téměř každé dítě mladší 5 let je infikováno, nejčastěji v kojeneckém věku. V Evropě umírá kvůli rotavirům ročně kolem 230 dětí mladších 5 let, 87 tisíc je hospitalizováno a 700 tisíc dětí tohoto věku je ročně ambulantně ošetřeno. Světová zdravotnická organizace zařadila prevenci rotavirových onemocnění mezi své priority v globálním očkovacím akčním plánu do roku 2020.

 


V České republice je pro akutní gastroenteritidy hospitalizováno ročně přibližně 4 000 dětí mladších 5 let, odhadem 30 000 tisíc vyhledá lékařskou pomoc a cca u 120-160 000 pacientů probíhá infekce mírně bez vyhledání lékařského ošetření.

 

Očkovací látky : 

Rotarix - Očkuje se dvěma dávkami-  první dávka ve zvolený den, druhá dávka se aplikuje po minimálně 4 týdnech. Obě dávky musí být aplikované nejpozději do 24. týdne věku dítěte, ideálně před 16. týdnem.

Rotateq - První dávku lze podat od věku 6 týdnů a ne později než ve věku 12. týdnů. 3 dávky. Mezi dávkami musí být intervaly nejméně 4 týdny. Všechny tři dávky by měly být podány ideálně do 22 týdnů, v případě potřeby lze 3. dávku podat do 32 týdnů

Pneumokokové nákazy

Pneumokokové infekce se mohou projevit jako zánět středního ucha, zánět průdušek, zánět obličejových dutin, zápal plic, zánět mozkových blan a sepse (infekční otrava krve). Očkování je nepovinné, ale  doporučené. O úhradě zdravotními pojišťovnami Vám poskytneme informace v naší ordinaci.

Očkovací látky:

Synflorix

Prevenar

Plané neštovice

Očkovací látky: 

Prorix tetra - vakcína proti 4 dětským infekčním nemocem ( spalničky, zarděnky,příušnice, plané neštovice). Lze použít jako variantu k povinnému očkování vakcínou Priorix. 2 dávky.

Varilrix - očkovací látka proti samotným planým neštovicím. Možno očkovat od 9 měsíců věku. Doporučeno očkovat dívky po 10. roce věku, které plané neštovice neprodělaly. 2 dávky v rozestupu nejméně 6 týdnů.

Meningokokové infekce

Meningokokové infekce jsou zpravidla velmi závažná onemocnění. Mohou probíhat jako zánět mozkových blan (hnisavé meningitidy). Ještě závažnějším typem onemocnění je tzv. meningokoková sepse, která má velmi často dramaticky rychlý průběh , kdy v krátké době, během pouhých několika hodin, dojde z plného zdraví k životu ohrožujícímu selhání organismu pacienta.

další informace : meningokok.cz

Očkovací látka: 

meningokok typu C - Neisvac CMenjugate - 1 dávka

meningokok A, C, W-135 a Y - Nimerix - od 12 měsíců věku,1 dávka  Menveo - od 25 měsíců věku, 1 dávka

meningokok typu B -  Bexsero - možno očkovat od 2 měsíců věku, u dětí starších než 2 roky 2 dávky s odstupem minimálně dvou měsíců

U dětí mladších než dva roky dávek více kojencům od 2 do 5 měsíců se aplikují 2 dávky v intervalu 2 měsíce, posilující dávka se aplikuje mezi 12. a 15. měsícem věku. Pokud je první dávka podána do 6 měsíců věku, hradí očkování plně pojišťovna.

Neočkovaným kojencům od 6 do 11 měsíců se očkují 2 dávky v minimálním intervalu 2 měsíců, posilující dávka se aplikuje ve 2. roce dítěte s odstupem od základních dávek nejméně 2 měsíce.

Dětem od 12 do 23 měsíců se očkují dvě dávky v intervalu 2 měsíců, posilující dávka se aplikuje za 12 - 23 měsíců.)

Trumenba - pro děti a dospívající od 10 do 25 let , 2 dávky  ( druhá dávka za 6 měsíců od první)

Žloutenka typu A

Infekční virová hepatitida - zánět jater. Pro svou velmi snadnou přenosnost kontaktem nazývána také "nemoc špinavých rukou"

Očkovací látka :

Havrix - 2 dávky, druhá za 6-12 měsíců po první dávce, očkovat možno od roku věku

Klíšťová encefalitida

Infekční virový zánět mozku přenášený infikovaným klíštětem. V ČR se toto onemocnění dlouhodobě vyskytuje nejvíce ze všech zemí evropského kontinentu. Rizikové oblasti, kde se vyskytují infikovaná klíšťata se stále rozšiřují a zasahují již do všech regionů ČR včetně blízkosti velkých měst.

Očkovat lze od roku věku. Základní očkovací schéma - 3 dávky. 1. dávka, 2. dávka za 1-3 měsíce po první dávce, 3. dávka za 5-12 měsíců po druhé dávce. Ideální je podat první a druhou dávku během zimních měsíců ( před sezonou klíšťat). První přeočkování se provádí za 3 roky, další přeočkování vždy za 3 - 5 let

Očkovací látky: 

FSME - IMMUN , ENCEPUR

Rakovina děložního čípku

Ojedinělé vakcíny určené  k prevenci rakoviny děložního čípku, ale i dalších závažných onemocnění, které jsou vyvolány rakovinotvornými typy lidského papilomaviru (HPV).V průběhu života se až 80 % sexuálně aktivních lidí nakazí HPV.Pokud se člověk nakazí, má HPV infekci a tělo se jí nezbaví,  může se u něj později v životě vyvinout rakovina děložního čípku, vulvy, vagíny či konečníku .Byla též zjištěna souvislost mezi HPV a některými typy rakoviny hlavy, krku a penisu.

V České republice každoročn přibližně:

  • 400 žen zemře na rakovinu děložního čípku
  • 1000 ženám je nově diagnostikován nádor děložního čípku
  • 12 000 žen podstoupí konizaci děložního čípku

 

Toto očkování velmi doporučujeme všem dívkám, neboť ani pravidelné prohlídky u gynekologa nedokáží včas zachytit všechny formy rakoviny. I proto u nás umírá v souvislosti s HPV infekcí každých 20 hodin jedna žena. Očkovat je možno od 9 let věku. Pro kohortu dívek od dovršeného 13. do dovršeného 14. roku částečně hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

 

Typy HPV 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 jsou vysoce rizikové a způsobují více než:

 

  • 90%  případů rakoviny děložního čípku
  • 85-90%  případů rakoviny vulvy
  • 80-85% případů rakoviny vagíny
  • 90-95% případů rakoviny řitního otvoru

 

Některé typy HPV mohou způsobit genitální bradavice (útvary barvy kůže, jež mohou bolet, svědit a krvácet). Virus HPV typu 6 a 11 způsobuje více než 90 % případů genitálních bradavic.

 

 

Očkovací látky :

Cervarix  - 2valentní očkovací látka ( HPV typy 16 a 18, které jsou odpovědné za cca 70 % případů nejtěžšího předrakovinného poškození děložního čípku), 3 dávky, schéma 0, 1, 6 měsíců, u dívek do 15 let věku pouze 2 dávky ( pro 13 leté dívky a chlapce hrazeno plně pojišťovnami)

Gardasil - 4valentní očkovací látka (  HPV typy 16,18 a navíc 6 ,11 - oproti 2valentní látce lze využít i v prevenci genitálních bradavic - condylomata acuminata), , 3 dávky, schéma 0, 2, 6 měsíců, u dívek do 15 let dvě dávky ( pro 13 leté dívky a chlapce hrazeno pojišťovnami, doplatek 280,- Kč na jednu dávku),

Gardasil 9 - 9valentní očkovací látka  [typy 6, 11, 16, 18  a navíc 31, 33, 45, 52, 58]  3 dávky ,schema 0,2,6 měsíců,  do 15 let dvě dávky ( druhá dávka za 5 - 13 měs od první), ( pro 13 leté dívky a chlapce hrazeno pojišťovnami, doplatek 2040,- Kč na jednu dávku). Vysoký stupeň ochrany, rozsáhlejší pokrytí onemocnění díky většímu počtu typů HPV.

 

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, Cheap Diflucan 0c3xf odpovědět
This is nicely said. . <a href="https://rxdiflucan.com/">diflucan generic</a>

WEBDESIGN | kokesovo.cz/levne-webove-stranky-a-seo