Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, kterému se nelze např dodržováním hygienických zásad vyhnout. Virus nemocná osoba vylučuje již 4-5 dnů před výsevem vyrážky a v prostoru místnosti přetrvává ve vzduchu a na površích 2 hodiny po odchodu nemocného.
Přenos:od nemocného člověka kapénkami nebo přímým kontaktem s nosmím sekretem ( nepřímo předměty potřísněnými sekretem)
Inkubační doba : v průměru 10 dní (min 7 – max 21dnů).
Klinický obraz:
3denní í stádium s horečkou, zánětem spojivek, rýmou a kašlem je následováno 4.-5. den výsevem sytě červené až fialové vyrážky - drobně skvrnitého exantemu. Vyrážka začíná nejprve v záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny. Cca po třech dnech začíná mizet ve stejném pořadí, ve kterém se předtím objevovaal, a kůže se začíná mírně olupovat. Jakmile vyrážka postihne celé tělo, klesá teplota a nastává rekonvalescence. Nakažlivost klesá 4 dny po vzniku vyrážky.
Nejohroženější skupinou v naší proočkované populaci jsou malé dosud neočkované děti, imunokompromitovaní jedinci, neočkovaní dospělí, kteří neprodělali v minulosti spalničky a osoby, které byly očkovány v dávné minulosti (20 a více let).
Léčba: ze zákona je povinná hospitalizace na infekčním oddělení
Léčba je pouze symptomatická - klid na lůžku, tekutiny antipyretika
Epidemiologická situace v Evropě:
2016 ............ 5 273 případů
2017............. 25 863 případů
2018 ............ 82 596 případů
Od února 2016 začla probíhat epidemie spalniček v Rumunsku. Celkový počet případů k 17. 3. 2017 činil 3 799 (včetně úmrtí). Během dalších 12 měsíců začaly hlásit epidemický výskyt spalniček i další země Evropy (Irsko, Rakousko, Belgie, Německo, Polsko, Francie, Ukrajina, Itálie, Velká Británie, Španělsko, Švýcarsko).
V kontextu situace v Evropě se dalo očekávat, že se spalničky nevyhnou ani České republice.
Komplikace :
- 7-9% nemocných dostane otitidu - zánět středouší
- až 6% dostane zápal plic, který je zodpovědný za 60% úmrtí na spalničky
- 8% dostane průjem
- 1 z 1000 nemocných prodělá zánět mozku (encefalitidu), který často končí trvalým poškozením mozku
- 1 ze 100 000 prodělá se zpožděním v průměru 7 let devastující fatální onemocnění mozku zvané subakutní sklerozující panencefalitida (SSPE), která nejčastěji postihuje děti, které onemocněly před 2.rokem věku
- 1-3 osoby z 1000 nemocných zemřou - nejvyšší úmrtnost je u dětí do 5 let a osob se sníženou imunitou
Tato oblast medicíny je velmi intenzívně studována a sledována a neexistují žádné věrohodné vědecké důkazy o škodlivosti tohoto očkování.
Komentáře
Everything trends of medication. Some news about medicine. Some information about medication. d697c9b