Kategorie: Aktuálně, Infekční onemocnění

Epidemie spalniček v Evropě

S ohledem na vývoj epidemiologické situace ve výskytu spalniček v rámci celé Evropy a vzniku prvního ohniska i v České republice Vám zasíláme následující podrobnější informaci.

Od února 2016 probíhá epidemie spalniček v Rumunsku. Celkový počet případů k 17. 3. 2017 činí 3 799 (včetně úmrtí). Během posledních 12 měsíců hlásí epidemický výskyt spalniček i další země Evropy (Irsko, Rakousko, Belgie, Německo, Polsko, Francie, Ukrajina, Itálie, Velká Británie, Španělsko, Švýcarsko).

V kontextu situace v Evropě se dalo očekávat, že se spalničky nevyhnou ani České republice.

Ve druhé polovině měsíce března bylo v Moravskoslezském kraji potvrzeno 10 případ spalniček, další případy jsou zatím suspektní.
Většina potvrzených případů se zatím vyskytla u malých neočkovaných dětí, ale další případy jsou i dospělých očkovaných v minulosti (před více než 20 lety).

V této souvislosti připomínáme klinický obraz:

                 3denní í stádium s horečkou, zánětem spojivek, rýmou a kašlem je následováno 4.-5. den výsevem drobně skvrnitého exantemu. Vyrážka začíná nejprve v záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny. Cca po třech dnech začíná mizet ve stejném pořadí, ve kterém se předtím objevoval, a kůže se začíná mírně olupovat. Inkubační doba je v průměru 10 dní (min 7 – max 18 dnů).

Nejohroženější skupinou v naší proočkované populaci jsou malé dosud neočkované děti, imunokompromitovaní jedinci, neočkovaní dospělí, kteří neprodělali v minulosti spalničky a osoby, které byly očkovány v dávné minulosti (20 a více let).

 

Zdroj: Krajská hygienická stanice Zlín

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

WEBDESIGN | kokesovo.cz/levne-webove-stranky-a-seo