Kategorie: Infekční onemocnění

Černý kašel - Pertuse

Černý kašel neboli také dávivý kašel, latinsky pertussis , je vysoce infekční onemocnění způsobené bakterií Bordetella pertussis. Přenáší se vzdušnou cestou. Onemocnět mohou lidé, kteří nebyli očkováni, ale také Ti, u kterých očkování proběhlo již před delší dobou. Inkubační doba se pohybuje mezi 7 -21 dny.

Výskyt:

Ve světě onemocní ročně černým kašlem zhruba  60 miliónů lidí, a z toho jich přibližně 350  tisíc - většinou dětí - zemře. Přestože u nás  mnozí považují černý kašel za nemoc minulosti, počet evidovaných případů v roce 2013 svědčí o opaku. Letos již bylo potvrzeno rekordních 880 onemocnění, což je více než dvojnásobný nárůst oproti roku 2011.V posledních letech u nás černý kašel zapříčinil čtyři úmrtí. Ve všech případech nemoci podlehli dosud neočkovaní kojenci, kteří se nakazili od členů rodiny

Příznaky onemocnění:

Černý kašel způsobuje bakterie působící na sliznici dýchacího ústrojí, kterou poškozuje. Onemocnění začíná většinou nenápadně. Postižený člověk má příznaky odpovídající běžnému nachlazení - rýmu, mírný kašel, zánět spojivek, zvýšené teploty. V dalším stadiu však dochází ke zhoršení stavu. Objevuje se kašel v záchvatech, při kterých se nemocný nestačí ani nadechnout. Záchvaty končí  hvízdavými kokrhavými zvuky při nádechu, způsobenými křečí hrtanu. Po záchvatu často následuje  zvracení. Během 24 hodin  dochází průměrně k 5 až 50 záchvatům kašle, a to častěji v noci  než  během dne.Záchvat je často ukončen zvracením. Toto stadium trvá obvykle kolem 4 týdnů. Posledním třetím stadiem je období rekonvalescence, kdy počet záchvatů i jejich  intenzita klesá. Toto období může trvat i několik měsíců. U očkovaných jedinců se pertuse může projevovat i necharakteristickým chronickým kašlem.

Komplikace:

Onemocnění může být dorovázeno řadou komplikací, které mohou být velmi vážné i život ohrožující. Nejohroženější skupinou jsou novorozenci a kojenci, kteří doposud nebyli očkováni. Další rizikovou skupinou jsou staří lidé a pacienti trpící astmatem nebo jiným onemocněním dýchacího ústrojí.

Léčba :

Onemocnění je možno léčit vhodně zvolenými antibiotiky po dobu 7 - 14 dnů. Antibiotika zkrátí dobu , po kterou je infikovaný jedinec nakažlivý a zmírní průběh nemoci. Onemocnění však zcela nezabrání. I přes veškerou léčbu často záchvaty kašle přetrvávají i několik měsíců.

 

Prevence:

V České republice je dnešní době povinné očkování proti této nemoci, které významně přispělo k omezení jejího výskytu.  Očkovací látka je součástí tvz hexavakcíny ( Infanrix Hexa), kterou podáváme u dětí od 9 týdnů věku. Snahou je očkovat děti co nejčasněji, neboť v posledních letech došlo i v české republice k několika úmrtím neočkovaných kojenců. Přeočkování provádíme potom v 5. a 10. roce věku. Doporučováno je i očkování dospělých, neboť mohou být zdrojem infekce právě pro malé děti.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, dffewf odpovědět
Если возникли вопросы, Replica Orologi Svizzeriне освещенные в тематических разделах сайта,orologi replica panerai или у Вас есть предложения или замечанияcheap watches Rolex по нашей работе, Вы можете написать нам!
odpověděl(a)
mercatino orologi usati
omega bond
orologio simil rolex
audemars piguet replica milano
patek philippe calatrava prezzi
rolex clone
orologi marche migliori repliche perfette
cerco orologio cartier replica
odpověděl(a)
gefälschte rolex kaufen
tag heuer carrera uhr
replica breitling navitimer cosmonaute
cartier damenuhren preise
omega james bond uhr
replica damenuhr tag heuer
fake uhren deutschland

WEBDESIGN | kokesovo.cz/levne-webove-stranky-a-seo