< návrat zpět

Imunita dětí rss

Běžná respirační odněmocnění nevyhnutelně patří k dětskému věku a jsou fyziologickým projevem vývoje imunitního systému. Za "nadměrnou " nemocnost většinou považujeme:

  •  více než 6 infekcí dýchacích cest ročně
  • více než jednu infekci mesíčně v období říjen - únor
  • více než 4 infekce dolních dýchacích cest za rok ( bronchitidy, bronchopneumonie)

Překročení těchto frekvencí může být známkou narušené funkce imunitního systému. Jednou z často využívaných léčebných možností je použití tzv. "imunomodulační léčby". U dětí upřednostňujeme v počátečních stadiích látky přírodního původu. Jaké jsou tedy možnosti?

1.Bakteriální imunomodulátory

Vybrané léčivé přípravky:  Broncho -Vaxom, Luivac, Ribomunyl, Uro-Vaxom

Vybrané doplňky stravy :GS Imunostim, Olimunovac, Respivaxim HP, Urivac, Dentivac, Acnevac

Jedná se o lyzáty (extrakty)  bakterií, které nejčastěji způsobují infekce. Částečky bakterií již nejsou infekční, ale jsou schopny vyvolat imunitní odpověď podobně, jako např očkování.  Po spolknutí přípravku s částicemi bakterií organismus zpracuje informaci o možné infekci a aktivuje tvorbu protilátek.  Jedná se většinou tedy o velmi účinné přípravky, jejich krátkodobé podávání je velmi bezpečné. Problémem je zde potenciální nebezpečí aktivace autoimunitních onemocnění. Léčba patří tedy vždy do rukou odborníka , plošné používání „na posílení imunity“ proto není doporučováno.

2. Bioaktivní polysacharidy (beta-glukany)

Vybrané doplňky stravy :  Imunoglukan ( Výrobce Pleuran má patentován postup purifikace), ImunActiv, Imunit, Beta Glukan , GS Hlíva Forte, Cordyceps? Walmark Imunactiv

 

Betaglukany jsou jedny z dalších přirozených léčiv používaných při poruchách obranyschopnosti. Vyskytují se zejména jako typická stavební složka houbových pletiv  nebo některých vyšších rostlin (oves, ječmen).  Jejich účinky jsou známé především v tradiční východní medicíně.  K nejprozkoumanějším imunostimulačně působícím houbám patří shii-take a hlíva ústřičná. Přípravky po požití  stimulují imunitní buňky ve střevní sliznici. Betaglukany se vyznačují velmi dobrou bezpečností, a jsou proto vhodné pro případnou imunostimulaci i u malých dětí. Dostupné jsou i ve formách vhodných pro děti(sirup) a použitelné jsou již od 1 roku věku.

 

3. Probiotika

 Vybrané doplňky stravy : Biopron, Lacidofil, Mutaflor, Colinfant new born,Linex Fortem Swiss Laktobacily, Salutil, SynBIO, Probian, GS Laktobacily FORTE, Nutrolin-B......

Probiotika jsou živé organismy, nejčastěji ze skupiny mléčných bakterií, které zlepšují rovnováhu naší střevní mikroflory. Ve střevě probíhá nejen trávení potravy. Tato část těla se také velmi aktivně podílí na naší obranyschopnosti,  neboť přibližně 70% lidského imunitního systému se nachází právě ve střevě. Probiotika mají typický imunomodulační účinek: mohou normalizovat nedostatečnou i nadměrnou imunitní odpověď.

Slibné výsledky byly ve studiích  zjištěny nejen při léčbě nedostatečné imunity, alei i u tzv.autoimunitních onemocnění( idiopatických střevních zánětů, ulcerózní kolitidy, atopické dermatitidy i jako prevence alergií) . Byl dokuntován preventivní účinek podávání probiotik na incidenci sezonních respiračních onemocnění u dětí. Vzhledem k jejich bezpečnosti a k výskutu narušení střevní mikroflory u často nemocných dětí ( následek opakované léčby antibiotiky), je lze tedy jednoznačně doporučit.

 

4.Echinacea

Vybrané léčivé přípravky:  Immunal

Vybrané doplňky stravy : Echinacea kapky galmed, Aromatica Echinacea Aktiv bylinné kapky, Dt. Theiss Echinacea forte kapky

 

Extrakty z rostlin rodu Echinacea. patří k nejpoužívanějším bylinným doplňkům stravy používaným k posílení obranyschopnosti. .

Extrakty obsahují komplex různých látek s imunomodulačním působením.

Při užívání je potřeba věnovat pozornost možným alergickým reakcím. nedoporučeje se také podávat tyto přípravky déle než 8 týdnů ( možné nežádoucí působění na funci jater při dlouhodobém podání)

 

5. Systémová enzymoterapie

 

Vybrané léčivé přípravky:  Wobenzym, Phlogenzym

Vybrané doplňky stravy :Prevenzym, Imunoenzym, Apo- Curenzym

Systémová enzymoterapie  vychází z příznivého působení kombinací rostlinných a živočišných proteolytických enzymů na různé biologické reakce lidského organismu. Účinek je imunonormalizační - enzymy umějí imunitní systém nastartovat nebo naopak jeho nadměrně škodlivou  aktivitu utlumit. Podle zkušeností enzymoterapie ovlivňuje zejména zánětlivé procesy. Indikací k podávání jsou proto různé akutní i chronické záněty sliznic a pohybového aparátu, otoky, hojení ran po úrazu či operaci. Proteolytické enzymy štěpí porušenou buněčnou hmotu a urychlují vstřebávání hematomů a otoků. Výsledkem je obvykle zlepšení průběhu zánětlivé odezvy a snížení rizika přechodu zánětu do chronického stadia. Zkušenosti s preventivním podáváním u opakovaných respiračních infekcí a otitid pocházejí z retrospektivní multicentrické studie vykonané v našich podmínkách u dětí. Další uplatnění nachází enzymoterapie v gynekologii, urologii a sportovní medicíně a u cévních poruch.

 

6. Nukleotidy

 

 Vybrané doplňky stravy :Preventan, Imuregen, Juwim, Juwík forte

 

Při intenzivní aktivaci imunitního systému při opakovaných infekčních onemocnění stoupají požadavky bílých krvinek na nukleotidy. V České republice jsou velmi oblíbené deriváty odvozené z hovězí krve, obsahující kombinaci nukleotidů, aminokyselin a oligopeptidů. Zvláště jejich lokální aplikační forma (řada Preventan, cucavé tablety) patří v České republice mezi nejprodávanější produkty na podporu obranyschopnosti organismu . O mechanismu účinku není mnoho známo a mimo naše území se podobné přípravky téměř nevyskytují.

 

7.Vitamíny, minerály

 

Multivitaminové a multiminerální přípravky mohou mít pozitivní podpůrný účinek. Přímý imunomodulační účinek však v obvyklých dávkách nebyl prokázán. Nejčastěji podávaným vitaminovým doplňkem je vitamin C, jeho přesná hodnota pro prevenci a léčbu opakovaných infekcí nebyla jednoznačně stanovena.  U probíhajících akutních infekcí však bylo zaznamenáno zkrácení akutního průběhu onemocnění . Při běžném způsobu stravování tak profylaktické užívání vysokých dávek vitaminu C nemá racionální opodstatnění, u akutně probíhajících respiračních infekcí však může zkracovat dobu léčby.

Z minerálních doplňků se za nejdůležitější prvek dá považovat zinek. Popisován je preventivní účinek proti virovým infekcím dýchacích cest, zvláště proti chřipce, a dále proti herpetickým virům. Snížena by měla být intenzita a trvání klinických příznaků onemocnění. Obvyklá dávka zinku u dospělých a dětí starších 12 let je 10–50 mg denně. . U běžných infekcí horních dýchacích cest je možné volit cucavé pastilky s vyšším lokálním účinkem.

 

8. Kolostrum

 

Mateřské mléko nezastává pouze funkci výživnou.  Významně se podílí i na zabezpečení funkčnosti nezralého imunitního systému .  Mezi nejvýznamnější imunomodulační složky mateřského mléka patří zejména kolostrum a laktoferin. Kolostrum (mlezivo) bývalo považováno za nezralé mateřské mléko produkované těsně po porodu. Je však nejdůležitějším imunonutričním zdrojem kojence v prvních dnech života a jeho příjem je považován za formu pasivní imunizace. Obsahuje velké množství imunoglobulinů, cytokinů a antibakteriálních látek. Existuje několik klinických studií, řada pozorování a kazuistik, které skutečně dokazují příznivé působení zejména u střevních infekcí.

 

9. Rakytník

rakytník je používám především v tradičním léčitelství pro vysoký obsah vitaminu C, E a A, minerálů a nenasycených mastných kyselin

 

10. Homeopatie

Další velmi oblíbená metoda boje proti opakovaným infekcím u dětí. Nejčsdtěji používaným produktem je výrobek Oscillococcinum.. Novinkou je přžípravek Gunaprevac, jehož účinnost je u dětí popsána také v muticentrických kontrolovaných studiích. Kromě imunostimulačního účinku je patrný i efekt na stabilizaci intergity sliznic. Studie prokazuje prevntivní i léčebný efekt na chřipku.

 

Zdroj: Časopis praktických lékařů pro děti a dorost 11/2013, Aktuální možnosti využití imunomodulátorů přírodního původu v pediatrii, PharmDr. L. Kotlářová, Pharm.Dr. V. Végh, MUDr.P.Kostiuk , CSc


Tato kategorie neobsahuje žádné články.

WEBDESIGN | kokesovo.cz/levne-webove-stranky-a-seo