Kategorie: Hygiena genitálu dětí

Hygiena genitálu malých chlapců

    Hygiena genitálu u chlapců je mírně rozdílná v různých obdobích věku.  Dítě v novorozeneckém a kojeneckém věku by se mělo koupat podle citlivosti pokožky - některé denně, některé třeba jen 2x týdně . Intimní partie genitálu je vhodné umývat při každém koupání a během dne při znečištění genitálu stolicí čistou tekoucí teplou vodou. Předkožku v tomto věku nepřetahujeme ani při koupání. Výjimku tvoří stav, kdy pro úplné zúžení předkožky nedochází při močení k volnému odtékání moči.V tomto případě je nutné vyhledat odbornou pomoc lékaře.
    Asi od 1 roku věku dochází fyziologicky k postupnému uvolňování předkožky od glandu a je možné při koupání v čisté vodě předkožku jen lehce a opatrně přetahovat. . Po přetahování je třeba penis opláchnout pod teplou tekoucí vodou, abychom zamezili kontaminaci předkožkového vaku nežádoucí infekcí. Na povrchu předkožky se fyziologicky tvoří bílá tvarohovitá hmota tvořená oloupanými epiteliemi - "smegma". Smegma je vhodné při každé koupeli opláchnout, nedoporučuje se mechanické odstraňování. Při přetahování nikdy nesmíme používat násilí - docházelo by k traumatizaci, malým mikrotrhlinám a následnému zjizvení se vznikem nenávratného zúžení ústí předkožky - tzv fimoze. Násilným přetažením lze navíc způsobit i tzv. parafimózu - bolestivý stav, kdy dojde k otoku násilně přetažené předkožky, zaškrcení glans a nemožnosti samovolného návratu do původní polohy
       Ve 2 letech by si měli být chlapci schopni sami lehce předkožku částečně přetahovat a umývat. Ideální je pravidelné cvičení přetahování předkožky za asistence rodičů při večerním koupání opět s následným opláchnutím pod teplou tekoucí vodou.
       Ve 3 letech je u části chlapců předkožka již volně přetížitelná v celém rozsahu, vždy by se však tohoto stavu mělo docílit nejpozději do puberty. Při pochybnostech je vždy lépe vyhledat lékaře a zjistit, zda se nejedná o  fimózu.
 
          Fimóza je zúžení ústí předkožky vazivovým prstencem, který brání jejímu přetažení a vzniká jako následek opakovaných traumatizací nebo zánětů. Někdy je stav natolik vážný, že brání i volnému odtoku moči. V takovémto případě je vždy nutná návštěva odborného lékaře, který rozhodne o vhodné léčbě.
 
  Zánět předkožky
latinsky balanitis , je stav se kterým se u chlapců setkáváme často. Dochází  k otoku a zarudnutí předkožky, bolestem při močení ( někdy způsobujícím až retenci moče), eventuálně i k vytékání bělavé tekutiny, což je patologicky změněné smegma. Celý stav je velmi nepříjemný a bolestivý. Příčinou vzniku infekce může být delší pobyt dítěte ve špinavé pleně, mohou se však na něm podílet i různé dráždící látky (prací prášek, kosmetické přípravky).Jako vhodná léčba se osvědčily proplachy předkožkového vaku slabým 3% roztokem borové vody. Proplachuje se 5–6 × denně cca 10–20 ml borové vody sterilní injekční stříkačkou po dobu cca 3–4 dní. Pokud zánět neustupuje, je vhodné  vyšetření specialistou, event i zavedení léčby antibiotiky.
 
Použitá literatura : MUDr. Zuzana Dostálová, Intimní hygiena u dětí, Pediatrie pro praxi 2009/10

 

print Formát pro tisk

WEBDESIGN | kokesovo.cz/levne-webove-stranky-a-seo